Poznej Monturu

Italská Montura

Značka oblečení s osobitou kulturou

Montura je italská společnost zaměřující se na technické oblečení a boty pro řadu sportů a outdoorových aktivit na horách.

Vyrábíme v Evropě

Montura existuje už téměř dvacet let a zaměstnává okolo 1000 lidí. Na rozdíl od ostatních firem v tomto odvětví, Montura vlastní přímo svá centra (výzkumné a vývojové) v Itálii, stejně jako výrobní závody se sídlem v Moldavsku. Všechny produkty jsou tak „vyrobeny v Evropě“ vlastními zaměstnanci s rozsáhlými zkušenostmi v oboru.

Moldavská továrna je přesnou kopií těch italských, jak co se týče strojů a zařízení, tak také z etického hlediska. Se všemi zaměstnanci je stejně zacházeno a mají stejné pracovní podmínky a bezpečnostní normy.

Searching a new way

Neboli Najdi si svou cestu, to je idea Montury.

Průzkum, Dobrodružství, Cesta: lidstvo vždy hledalo nové horizonty, nové výrazy, nové způsoby života, nové zkušenosti. A v těchto dimenzích nacházíme i Monturu, která zpřístupňuje nové trasy, utváří nové cesty, pro ty, kteří neustále hledají. Montura se snaží dívat za hranice, hledá nová řešení

Nejen z těchto důvodů se Montura zapojuje do projektů se sportovci z různých sportů: horolezci, ski-horolezci, horolezců,  běžci ve vysokých nadmořských výškách… Podporuje potřeby a touhy mužů a žen, pro něž jsou hory způsobem života, pro něž jsou jejich sny hnacím motorem.

Montura obléká Adama Ondru

Jedním ze sportovců je, pro nás velmi dobře známý, Adam Ondra. Adam se narodil do lezecké rodiny v Brně. Díky rodičům se pohyboval ve skalách už od dětství. Už ve svých 3 letech udělal své první lezecké kroky. Brzy byl Adamův talent zřejmý a díky podpoře rodičů se mohl maximálně rozvinout.  Už ve dvanácti letech se zařadil mezi nejlepší světové lezce.

Kromě závodního lezení na umělých stěnách i přírodních skalách se věnuje i sportovnímu lezení v horách a bigwallům. Na svém kontě má mnoho velmi kvalitních přelezů Hotel Supramonte na Sardinii nebo prvovýstup všech délek Tough Enough  na Karambony na Madagaskaru. Loni vylezl bez návratu na zem mnoho délkovou cestu Dawn Wall na masivu El Capitan v Yosemitském národním parku.

Téměř dvouhodinový dokumentární film Čarodějův učeň z produkce Petra Pavlíčka a Montury  vás provede jeho cestou na vrchol.   Další pokračování filmu vzniklo v roce 2014 pod názvem Change, reportáž o tom, jak Adam přelézá jednu z nejtěžších cest Change v obří norské jeskyni ve Flatangeru.

Adam Ondra spolutvůrcem oblečení Change

„Change“ je mimo jiné kolekce oblečení, kterou vytvořila Montura díky spojení dvou mimořádných zkušeností: lezeckých dobrodružství Adama Ondry ve spojení s designem a technologií značky Montura. Italové se mohou pyšnit dlouholetou tradicí používání svých zdrojů a vědomostí, aby vytvářeli stále více a více inovativní, vysoce funkční oblečení. A díky této tradici a zkušenostem i Adamovým radám vznikla nová, perfektní kolekce pohodlného a praktického oblečení pro bouldering, s mnoha užitečnými detaily.

Legendární lezec Manolo

Maurizio Zanolla, známý spíš jako „Manolo“, je jedním z pionýrů moderního lezení na italských skalách a lezení  ho provází celý život. Pracuje jako horský vůdce a lezecký instruktor. Jeho prvovýstup cestou Supermattita na západní stěnu Saas Maor v dolomitském masivu Pala se stal legendárním. Všechny jeho prvovýstupy jsou charakteristické extrémní fyzickou náročností a byly od té doby jen zřídka zopakovány.

Skialpinistka Laetitia Roux

Narodila se ve Francii a dodnes žije mezi horami a jezery.  Její rodiče ji předali vášeň pro sport a respekt k přírodě.  Už ve dvou letech dostala své první lyže a její zápal pro sport ještě vzrostl. Chodila na sportovní střední školu, která ji umožňovala věnovat se závodnímu lyžování. Nedlouho poté našla svou cestu ke skialpinismu a začala po ní stoupat. Během těch let se naučila znát a znát ostatní. Její přistup k soutěžení se vyvinul a má velkou radost, když může sdílet svou vášeň s kýmkoliv, kdo ji dá příležitost, aby rozjasnila jiskry v jejich očích a splnila sny.

 

Každý produkt Montury je navržen a utvářen tak, aby byl funkční na horách, ať už při treku nebo ve skalních stěnách. Kapsa, šev nebo speciální textilie – každý detail je klíčem k dokonalému celku. Montura spolupracuje s dodavateli s certifikací Bluesign®, které respektují velmi přísné ekotoxikologické specifikace

Oblečení pro hasiče

Workframe, divize Montury, vyvíjí a vyrábí speciální oděvy určené hasičům,

Alpstation – svět této značky

Montura také založila maloobchodní řetězec mono-brandových prodejen nazývaných Alpstations. Podobných obchodů Montury je dnes více než 30, po celé Itálii, Rakousku, Německu, Francii a na Dálném východě.

Tyto vlajkové prodejny představují „mikrokosmos“ Montury., jejího ducha i úctu k přírodě a k horám. Zde najdete oblečení a technické vybavení pro všechny horské sporty.

Obchody mají často konferenční místnost, která slouží jako místo setkávání pro všechny horských nadšenců.  V  Alpstations se často konají promítání konference, vzdělávací programy za účasti osobností horských sportů.

Kromě toho, Alpstations organizují outdoorové aktivity a výlety s alpskými instruktory a horskými průvodci.

Podpora nepálské školy

Montura podporuje mnoho kulturních akcí a kampaní pro sociální projekty, a je hlavním dárcem školy Rarahil Memorial v nepálském Kirtipuru. Vzdělávají se tam děti ve věku 4 až 19 let a Montura poskytuje ubytovací zařízení pro některé z nich.

Vlastní nakladatelství

Aby toho všeho nebylo málo, Montura má také své nakladatelství – Montura Editing. Během posledních deseti let zveřejnila Montura publikovala několik knih týkajících se hor, outdoorových aktivit a fotoknih, a kromě toho se podílela na produkci filmů a dokumentů, podporujících mladé nadějné filmové režiséry. Někteří získali  mezinárodní uznání – „Io sono Li

Montura je však mnohem více než jen oblečení. Této italské značce jde především o komunikaci, přinášení nových pohledů na svět a o hledaní nových cest…

 

Z Montura blogu

Novinky v kolekci podzim / zima 2023

21.10.2023
V každé kolekci představí italská Montura několik novinek. Někdy to jsou vylepšené verze již známých otestovaných produktů, které si zákazníci oblíbili, ale designéry v Itálii...

Adventure Race Chorvatsko 2023

12.6.2023
Chorvatsko, vyprahlá země, kde je pořád teplo, moře, bílý vápenec a nikde voda. Tak takhle to na letošním adventure race vážně nebylo. Na start chorvatského závodu jsme se s...
Anaga

Anaga – toulky po Tenerife s Markétou

11.4.2023
Tenerife je největším z Kanárských ostrovů a my se právě na něm rozhodli prodloužit si léto. Na přelomu listopadu a prosince kupujeme letenky, které jsou za hubičku. V tomhle...