Výprava na Kamčatku- 1. část

Markéta Hanáková

Před deseti měsíci mi takhle večer Zdeněk doma říká: „proč vlastně nejedeme třeba na Kamčatku?“ Vyvalím na něj oči protože o této části země jsme spolu nikdy nemluvili.  „Vidíš, nevím. Že bychom zkusili vylézt na nějaký vulkán?“ povídám zatím bez valného zájmu. „No, třeba Ključevskou,“ odpovídá mi Zdenda. „Tak jo, proč ne. Sopek je na Kamčatce habakuk. A pokud se holka Ključevská zrovna bude zlobit na svět a metat po všem šutry, tak si mezi tou spoustou sopek najdeme k výstupu jinou.“ I když v listopadu jsme ještě neměli vůbec tušení, co na Kamčatce dělat a kam se vypravit, postupně jsme zjistili, že je to krásné místo, ale také to, že ne nadarmo se o trekování na Kamčatce říká, že je to peklo v ráji. Komáři, medvědi, žádná civilizace, bahno, brody, sopky.

Hromádky oblečení, jídla, techniky, stan, spacák, filtr na vodu, svišť, lékárna se do batohu vlezly. Pravda, hmotnost batohu je věc druhá. S touto naditou potvorou se budeme potácet spoustu dní po Kamčatce.  Ale to přece CHCEME!!!

Než se dostaneme do samotného cíle, čeká nás několik mezizastávek. Jednou z nich je Petrohrad.  Do dalšího letu máme skoro 24 hodin, tak když už jsme v carském městě, nemůžeme si nechat ujít prohlídku petrohradské ermitáže, kouknout na Auroru a další místa a nasávat atmosféru.

A konečně se přibližujeme k horám. Batoh zabalený, těžký 28 a 26 kg. Ještě, že máme pepřák proti medvědům, s batohem plným vynikajících klobás a sušeného masa od Mitrovskeho a kamčatského uzeného lososa voníme na sto honů daleko. Medvědi z cele Kamčatky asi potáhnou za námi.

První výstup se nám podařilo dostat  v mlze na Tolbacik. Na vrcholu inverze a super výhledy na kouřící Kljucevskou a další vulkány. Další den nás čeká přesun na Tolud přes lávové pole, tak snad to zvládneme.

Po 7 dnech  opouštíme civilizaci a jsme v divočině.  Po menší změně plánu, máme vymyšlenou alternativu a asi bude zajímavější, ale i náročnější. Do civilizace bychom měli dojít za 10 nebo 11 dni.

 

Tipy:

Při plánování naší výpravy na Kamčatku jsme narazili na zajímavé stránky zabývající se aktuální aktivitou vulkánů. Jsou mezi nimi samozřejmě i vulkány, které nás zajímají – Ključevskaja, Bezymjanyj, Ploský Tolbačik, Avačinská, Mutnovka či Gorelyj.

Tady je odkaz: http://www.emsd.ru/~ssl/monitoring/

 

V dnešní době se cestovatelé a dobrodruzi většinou neobjedou bez energie. Potřebují dobíjet GPS, kamery, foťáky, satelitní telefony apod. A my jsme na tom stejně. Jasně, GPS či satelitní telefon je věc důležitá a může zachránit i život, když se ocitneme daleko od lidí v divočině a nutně potřebujeme pomoci. Foťáky a kamery životu potřebné nejsou. Ale kdo by si nechtěl uchovat vzpomínky na dobrodružné akce na druhé straně světa i jinak než jen ve vzpomínkách. Nehledě na to, že i vám pak můžeme přinést zajímavé obrázky a filmy a vy tak aspoň prostřednictvím nich se můžete daleko od domova ocitnout s námi. A protože všechna tato zařízení potřebují šťávu, potřebujeme k tomu zdroje energie. Letos bereme solární panely a power banky od Coelsol a podrobíme je testům v docela náročných podmínkách.

http://www.solarnimoda.cz/

Ze stejného soudku

Jak zaletnit skialpy

12.4.2022
Zima nám pomalu skončila a pomalu se na nás usmívají běhací tenisky, stany, spacáky, biky, silničky a lezačky. No ale ještě, než se přecvakneme do slunečního modu, je potřeba se...
beskydska sedmicka

Tatranská šelma a B7 očima Terky Rudolfové

21.9.2021
Dlouhé horské běhy mě vždycky lákaly. Minimálně na fotkách to vypadalo, že si závodníci musí užít spoustu výhledů a hor obecně. No skoro to tak je, ale nejdřív musíte...
ISMF WORLD CUP 2023

MS ve skialpinismu a 6.místo pro ČR

Naše ambasadorka a reprezentantka ČR Terka Rudolfová se svou parťačkou Marcelou Vašínovou letos zaznamenaly neuvěřitelný výsledek na MS dvojic ve skialpinismu a to 6.místo! Kdo by...